اقدامات ایمنی راه برای نوروز 95 تا صرفه‌جویی 15 درصدی سوخت ناوگان جاده‌ای در سال 94

اقدامات ایمنی راه برای نوروز 95 تا صرفه‌جویی 15 درصدی سوخت ناوگان جاده‌ای در سال 94

تین نیوز| حفظ و نگهداری از رکورد کاهش 14 درصدی تلفات نوروزی سال 94 موجب شد تا دولت پیش از شروع سفرهای نوروزی اقدامات مختلفی در حوزه ایمنی راه‌ها از جمله افزایش تعداد دوربین‌های ثبت تخلف به 150 عدد و محدودیت ساعات رانندگی با ناوگان عمومی حمل‌ونقل جاده‌ای انجام داده است.
به گزارش خبرنگار تین نیوز، علاوه بر اقدامات سازمان راهداری برای برگزاری سفرهای ایمن در تعطیلات نوروز 95، یکی از اقدامات قابل توجه در حمل‌ونقل جاده‌ای طی هفته جاری توافق بر سر افزایش تعداد مجوز تردد کامیون های ترانزیتی عبوری از مرز کشور بلغارستان بود که سهم قابل توجهی در افزایش صادرات ایران به اروپای غربی و مرکزی خواهد داشت.
افزایش 2.5 برابری تردد کامیون های ترانزیتی به بلغارستان
وزیر راه و شهرسازی در اجلاس کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و بلغارستان اظهار داشت: دو کشور در زمینه حمل‌ونقل جاده‌ای هیچ مشکلی نداشته‌اند و امیدواریم پس از اتمام این اجلاس، تعداد مجوزهای کامیون های عبوری ایران-بلغارستان از دو هزار به پنج هزار دستگاه افزایش یابد.
عباس آخوندی افزود: علاوه بر کریدور ترانزتی ایران-ترکیه-بلغارستان از سال آینده مسیر موازی ایران-ارمنستان-آذربایجان-بلغارستان-یونان نیز راه اندازی خواهد شد. به همین خاطر علاوه بر ورود بخش خصوصی، دولت‌ها نیز باید نسبت به تسهیل روادید برای مسافران و رانندگان وارد عمل شوند.
رانندگان اتوبوس تنها 9 ساعت اجازه رانندگی دارند
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به قوانین حاکم بر رانندگان اتوبوس های حمل و نقل جاده ای، تاکید کرد که طبق قوانین، رانندگان تنها ۹ ساعت اجازه رانندگی دارند.
کشاورزیان افزود: در مورد مسیرهایی که بیشتر از ۹ ساعت به طول می انجامد اتوبوس حتما باید با دو راننده سفر کند که این امر اتفاق می افتد. به عبارتی هیچ عذر و بهانه ای باعث نمی شود که فردی به خودش اجازه دهد در حالتی که خسته است، خواب آلودگی دارد و دارای شرایط مناسب برای رانندگی نیست، مسافران را به مقصد برساند و جان خود و مسافران را نباید به خطر بیاندازد.
 افزایش دو برابری سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات جاده‌ 95
جواد هدایتی در گفتگو با خبرنگار تین نیوز با اشاره به اقدامات ایمنی در خصوص حمل‌ونقل جاده‌ای پیش از شروع سفرهای نورزای اظهار داشت: علاوه بر اجرای برنامه‌های سالانه سازمان همچون تشدید نظارت بر حمل‌ونقل مسافر و تأکید بر معاینه فنی ناوگان برای نوروز 95،تعداد سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات عبور و مرور جاده‌ای از 74 به 150 سامانه پیش از شروع سفرهای نوروزی افزایش خواهد یافت.
هدایتی در ادامه تصریح کرد: پیش‌بینی میزان کاهش سوانح رانندگی برای نوروز 95 با توجه به آمار بی‌سابقه کاهش 14 درصدی تلفات رانندگی در نوروز 94 بسیار سخت است. لذا امیدوار به تکرار یا اندک کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.
صرفه جویی 15 و نیم درصدی سوخت ناوگان جاده ای در سال جاری
مدیرعامل شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی بابیان اینکه «از مهر تا بهمن‌ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 15.5 درصد در مصرف سوخت ناوگان جاده ای کشور صرفه‌جویی شده است» گفت: با اجرای طرح سهمیه‌بندی سوخت بر اساس پیمایش میزان مصرف سوخت ناوگان حمل‌ونقل عمومی روزانه 50.2 میلیون لیتر در سال گذشته به 42.4 میلیون لیتر کاهش پیدا یافته است.
سجادی در پایان یادآور شد: در حال حاضر بنزین تک نرخی هیچ جاذبه ای برای قاچاق ندارد در صورت واقعی شدن نرخ گازوئیل نیز می توان شاهد جلوگیری از قاچاق بود.
بهره‌مندی از 80 هزار خودرو مسافربری عمومی در سفرهای نوروزی 95
مدیركل دفتر حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: ناوگان مسافربری برون شهری با بهره‌مندی از 80هزار دستگاه انواع اتوبوس، مینی‌بوس، کرایه سواری بین‌شهری و بیش از 120 هزار راننده و كمك راننده، وظیفه  جابه‌جایی مسافران نوروزی و خدمت رسانی به هموطنان عزیز را در ایام تعطیلات نوروزی بر عهده دارند.
وی با اشاره به استقبال هم‌وطنان از پیش‌فروش بلیت‌های نوروزی و خرید اینترنتی بلیت‌ها از پایگاه‌های اطلاع‌رسانی اعلام شده، افزود: براساس هماهنگی‌های به عمل آمده، ادارات كل حمل‌ونقل و پایانه‌های سراسر كشور مكلف‌ به نظارت مستمر بر پیش فروش بلیت‌ها در دفاتر فروش شهرها و متمركز در پایانه‌های مسافربری هستند و باید حداكثر ظرفیت ناوگان تحت پوشش خود را برای ایام اوج تقاضا و مسیرهای پر تردد و پر مسافر به كار گیرند.
افتتاح 36 کیلومتر از بزرگراه کربلا در استان کرمانشاه
عبدالله بهادری گفت: قطعه دوم بزرگراه از کیلومتر 16 به طول 9 کیلومتر توسط جهاد نصر کرمانشاه اجرایی شده است.همچنین کار احداث قطعه سوم نیز از کیلومتر 25 به طول شش کیلومتر توسط جهاد نصر و نیز کنار گذر کرند غرب از کیلومتر 38 به طول شش کیلومتر توسط شرکت «مرز راه» صورت گرفته است.
مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه افزود: قطعه پنج بزرگراه نیز از کیلومتر 52 تا کیلومتر 63 به طول 11 کیلومتر و قسمتی از قطعه هفت از کیلومتر 74 تا 78 به طول چهار کیلومتر در مجموع به طول  36 کیلومتر افتتاح می شود.

باربری میرداماد